fbpx

Nowe zasady dla recept na psychotropy – prawnicy odpowiadają na nurtujące pytania pacjentów

Nowe zasady dla recept na psychotropy – prawnicy odpowiadają na nurtujące pytania pacjentów

Szanowni Państwo, drodzy pacjenci zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami naszych prawników, na pytania, które nurtowały Was po wejściu w życie nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

  1. Czy teleporada kwalifikuje się jako „badanie” pacjenta odnosząc się do zdania w rozporządzeniu, iż „od ostatniego ZBADANIA pacjenta upłynęło nie więcej niż 3 miesiące”?

 

W projekcie był zapis o osobistym badaniu, jednak nie trafił on finalnie do rozporządzenia – głównie dzięki zastrzeżeniom Rzecznika Praw Obywatelskich. A zatem teleporada dalej jest badaniem jeśli lekarz uzna, że to wystarcza. 

  1.  Okazuje się w praktyce, że aby móc wystawić receptę lekarz powinien poprosić pacjenta (za pomocą systemu) o dostęp do jego IKP. Pacjent musi IKP posiadać oraz tego dostępu udzielić i dopiero wtedy lekarz może wypisać receptę. Logistycznie wprowadza to ogrom utrudnień w organizacji codziennej pracy lekarzy i recepcji. Bez tego jednak nie jest fizycznie możliwe wystawienie e-recepty.”

 

Tutaj rozporządzenie stanowi, że recepta jest wystawiana po uprzednim dokonaniu przez osobę wystawiającą receptę weryfikacji za pośrednictwem systemu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.

Słowo „lub” oznacza alternatywę zwykła: czyli, że wystarczy: zweryfikować osobę w systemie albo można zebrać wywiad od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii albo zrobić obie te rzeczy (co zapewne jest najbezpieczniejsze na wypadek ewentualnej kontroli).

Podsumowując jeśli nie mamy dostępu do systemu to można zebrać wywiad od pacjenta.

Obecnie dwa ostatnie dni pokazały jednak, że kto nie ma IKP bądź nie chce udzielić dostępu musi przyjść na wizytę stacjonarną..

  1.  Jan Kowalski ma wizytę u lekarza, który wstępnie planuje mu przepisać 15g suszu. Po sprawdzeniu historii z IKP okazuje się ,że pacjent Jan był 7 dni temu w innej klinice i tam otrzymał 30g. Czy w takim przypadku lekarz ma zakaz wypisania kolejnej recepty czy to kwestia sumienia i poczucia odpowiedzialności lekarza?.
    Jakie ilości maksymalnie może wypisywać lekarz ? Czy są takie ograniczenia?”

 

Zakazu nie ma – wszystko sprowadza się do oceny samego lekarza przy czym należy pamiętać, że art. 7 Rozporządzenia stanowi:

w ust 1 że recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P może dotyczyć takiej ilości środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania pacjenta na maksymalnie 90 dni stosowania.

natomiast w ust. 2, że na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.

Nie ma zatem limitu ilości gram substancji, które można łącznie przepisać. Lekarz musi tutaj zdać się na swoją wiedzę medyczną i zasady sztuki. Możliwe bowiem, że stan pacjenta uzasadnia zwiększenie dawki – ale byłbym tutaj już ostrożny w skrajnych przypadkach.

  1.  Jak ma wyglądać nowa dokumentacja? Czy lekarz powinien opisać przebieg weryfikacji pacjenta? 

 

Tutaj zrezygnowano z proponowanego w projekcie szczegółowego uzasadniania. Wydaje się, że obowiązek spisania przebiegu weryfikacji oznacza dokładnie to: wypisanie co zostało sprawdzone. Jeśli z IKP wynika, że pacjent X w dacie Y został zdiagnozowany na Z i otrzymał receptę na V to należy to przepisać niestety. Dla bezpieczeństwa lekarzy warto zawrzeć medyczne uzasadnienie kontynuacji/zwiększenia dawki.

 

Zobacz: Nowe zasady dla recept na psychotropy – link

Link do rozporządzenia: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/1368



KONTAKT:
phone