fbpx

Czy konopie mogą pomóc w treningu sportowym?

Czy konopie mogą pomóc w treningu sportowym?

Nie ma nic lepszego niż solidny trening. Nieważne czy biegasz, pakujesz na siłowni, jeździsz na rowerze czy pływasz, jakakolwiek forma aktywności fizycznej sprawi, że poczujesz się fantastycznie. 

Problemem dla wielu jest jednak znalezienie motywacji, by zacząć. Kiedy nadchodzi moment, aby zawiązać buty do biegania, nagle pojawia się masa wymówek. 

Jednak dla niektórych osób marihuana może być odpowiedzią na przezwyciężenie niechęci do ćwiczeń. Choć stereotypowo uważa się, że osoby stosujące konopie są mniej garną się do aktywności fizycznej, to istnieje coraz więcej dowodów na to, że konopie mają pozytywny wpływ na nasz stosunek do treningu.

Dlaczego ludzie zażywają konopie przed lub po treningu?

Duża część naszej wiedzy na temat marihuany i ćwiczeń fizycznych pochodzi z badań i niepotwierdzonych doniesień z ostatnich kilku lat. Czynniki takie jak legalizacja rekreacyjnego ziółka, zwiększony dostęp do marihuany w ogóle i coraz większe oswojenie tego tematu w przestrzeni publicznej sprawiły, że badacze chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak roślina ta wpływa na różne aspekty stylu życia i zdrowia. Niestety, istniejące w dalszym ciągu ograniczenia sprawiają, że prowadzenie kontrolowanych badań nad konopiami na dużą skalę jest wciąż skomplikowane.

W jednym z badań przeprowadzonym wśród 605 użytkowników marihuany (nazwanym „The New Runner’s High?”), aż 81,7% uczestników zgodziło się na spożywanie trawki podczas ćwiczeń. Większość z nich wymieniała konkretne korzyści, takie jak zwiększona motywacja, odczuwanie większej przyjemności i szybszy regeneracja sił. Ponadto 37,5% badanych stwierdziło, że osiągają lepsze wyniki podczas treningu.

Konsumenci przedstawili także swoje preferencje co do sposobu konsumpcji: kwiaty konopne i koncentraty były częściej używane przez tych, którzy ćwiczyli z ziołem, niż produkty spożywcze wytwarzane na bazie marihuany. 

Badacze zagłębili się w dane, aby dowiedzieć się więcej o nawykach ćwiczeniowych osób, które używają marihuany do czterech godzin przed lub po ćwiczeniach. Spośród badanych, 68,9% używało marihuany w ciągu godziny przed ćwiczeniami, podczas gdy 82% używało marihuany w ciągu czterech godzin po aktywności fizycznej. Natomiast 67% uczestników badania zdecydowało się na zażycie marihuany zarówno przed, jak i po ćwiczeniach. 

Ci konsumenci wykonywali ćwiczenia aerobowe (takie jak bieganie) średnio 159,7 minut tygodniowo, w porównaniu do tych, którzy w ogóle nie spożywali marihuany, którzy ćwiczyli średnio 103,5 minuty. 

40% konsumentów konopi spełniło lub przekroczyło zalecenia American College of Sports Medicine, aby wykonać minimum 150 minut ćwiczeń aerobowych tygodniowo, podczas gdy zrobiło to tylko 28,7% spośród osób niestosujących marihuany. 

Inne fascynujące dane zebrane przez Whitney Ogle, fizykoterapeutkę i badaczkę konopi na Uniwersytecie Stanowym Humboldt, pokazują, że 131 uczestników badania zgłosiło ponad 55 aktywności fizycznych, które lubili będąc haju. 60% z nich lubi wędrować, gdy są upaleni, 58% preferuje jogę, natomiast 50% skłania się ku maszynom aerobowym. 

Według przebadanych konsumentów konopi, główne powody używania marihuany przed aktywnością fizyczną to:

 – pomoc w skupieniu się/koncentracji (66%), 

– czerpanie przyjemności z ćwiczeń (65%),

– wzmocnienie połączenia umysł-ciało-dusza (65%). 

Jednak 25% użytkowników przyznało również, że stosowanie trawki przed ćwiczeniami czasami prowadziło do nieoczekiwanych, negatywnych doświadczeń, takich jak podwyższone tętno lub po prostu zbyt silne odurzenie, aby móc kontynuować trening.

Czy istnieją dowody na to, że konopie mogą wpływać na efektywność ćwiczeń?

Jeśli chodzi o wyjaśnienie tego, dlaczego konopie mogą wywoływać podnoszące na duchu, motywujące efekty, badacze nie mają jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Jedna z hipotez mówi, że ćwiczenia podnoszą poziom anandamidu – kannabinoidu wytwarzanego w organizmie, który stymuluje odczuwanie szczęścia i dobrego samopoczucia. Marihuana oddziałuje na te same receptory co anandamid, więc używanie zioła przed treningiem może pomóc konsumentom w uzyskaniu i utrzymaniu dobrego samopoczucia. 

Inna teoria ma podłoże psychologiczne: jeśli konopie zwiększają przyjemność z ćwiczeń, może to wywołać pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, która zachęci do częstszego ich wykonywania.

Nie ma z kolei zbyt wielu dowodów na to, że używanie marihuany poprawia lub pogarsza wyniki sportowe. Naukowcy nie stwierdzili dotychczas istotnych różnic między osobami używającymi i nieużywającymi marihuany w odniesieniu do maksymalnej zdolności wysiłkowej, sprawności sercowo-oddechowej, odczuwanego zmęczenia, poziomu siły i wytrzymałości czy też ciśnienia krwi. Innymi słowy, nie wydaje się, aby konopie dawały jakąkolwiek przewagę nad innymi ludźmi, która sprawi, że będziesz silniejszy, będziesz mógł szybciej biegać lub podnosić większe ciężary.

Badacze sprawdzili nawet wpływ przewlekłego stosowania marihuany na wyniki sportowe i ponownie nie znaleźli dowodów na to, że intensywne używanie – definiowane w większości przypadków jako co najmniej raz w tygodniu – znacząco wpływa na treningi. Jedyną widoczną różnicą w jednym z badań było to, że osoby przewlekle używające konopi miały nieco wyższe tętno spoczynkowe. 

Ostatecznie, autorzy badania stwierdzili, że biorąc pod uwagę uzyskane wyniki, nie ma powodu, aby stosowanie konopi było zakazane w świecie sportu.


Konopie podczas treningu

Niektórzy aktywnie wspierają treningi z marihuaną, na przykład Stoned+Toned, platforma treningowa online stworzona przez Mike’a i Morgana Englishów, konsumentów konopi, którzy chcą podzielić się ze społecznością swoją wizją zabawnego i ciekawego programu fitness dedykowanego dla fanów trawki . Treningi trwają średnio 30 minut i obejmują różnorodne zajęcia o wysokiej i niskiej intensywności. Są nawet zajęcia filmowane na miejscu na farmach konopnych.

„Kiedy odkryłem konopie, po raz pierwszy w życiu poczułem naturalny pociąg do pójścia na trening. Połączenie między moim umysłem a ciałem zostało wzmocnione”, mówi Morgan.

Biznes jest w dużej mierze biznesem online, ponieważ pomysłodawcy chcieli, aby ludzie mogli konsumować zioło swobodnie, nie narażając się na ostracyzm społeczny i ćwiczyć w miejscu, w którym czują się swobodnie. Odbywają się również spotkania online mające na celu zbudowanie społeczności. Sesje online trwają zwykle 45-60 minut i wszyscy obecni odbywają wspólny trening. Na koniec takiej sesji jej uczestnicy mogą swobodnie ze sobą pogadać i zapalić.

Mike i Morgan uważają, że konopie mogą wspierać ruch na wiele uzupełniających się wzajemnie sposobów.

„Konopie nie tylko pomagają w radzeniu sobie z bólami i stanami zapalnymi, pozwalając ludziom ćwiczyć bez bólu, ale także naprawdę pogłębiają połączenie na linii umysł-ciało. Zdolność do dostrojenia się do swojego ciała na głębszym poziomie świadomości pomaga ci skuteczniej ćwiczyć” powiedział Morgan.

Morgan i Mike wolą klasyczne palenie lub waporyzację, ponieważ te metody pozwalają na lepszą kontrolę ich fazy. Stwierdzili też, że większość członków platformy Stoned+Toned stosuje marihuanę w ten sam sposób. Osoby cierpiące na astmę wybierają jednak zwykle niewielkie ilości konopnych artykułów spożywczych. Niezależnie od sposobu, najważniejsze jest przemyślane i świadome spożycie.

„Wystarczy kilka machów jointa lub kilka ciastek czy kostek czekolady z dodatkiem konopi, aby zmienić swoje postrzeganie aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o standardowe palenie, to zawsze na początku i na końcu naszych zajęć zachęcamy na początku do wzięcia jednego lub dwóch machów”  powiedział Morgan. 

Ostatecznie to, w jaki sposób dawkować konopie podczas ćwiczeń jest przecież sprawą indywidualną.

„Zarówno marihuana, jak i aktywność fizyczna to często nasz niezwykle osobisty, mały świat. Znalezienie odpowiedniego dla siebie balansu nie nastąpi od razu, ale obiecuję, że warto samemu odkryć to, co działa na mnie najlepiej” podkreślił Morgan.

 

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY:
Jeżeli chcesz zgłosić się na terapię medyczną marihuaną, wypełnij poniższy kwestionariusz i wyślij zgłoszenie, lub zadzwoń +48 574 252 505
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko:
E-mail
Adres:
Status leczenia:
W tym miejscu opisz swoje dolegliwości np. ból głowy, bezsenność itp.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 10.


KONTAKT:
phone