fbpx

8 sposobów na „wytrzeźwienie” z bycia na haju

8 sposobów na „wytrzeźwienie” z bycia na haju

Każdy użytkownik marihuany powie ci, że jeżeli jest takie uczucie, którego nie lubi nikt, to jest to moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że jesteś za bardzo na haju. Czym spowodowane? Może jadalne THC spóźniło się z „kopnięciem” o trzy godziny. Być może próbowałeś zaimponować grupie przyjaciół, zaciągając się zbyt mocno. A może po raz pierwszy spróbowałeś koncentratów i zaskoczyła cię ich moc. A może masz po prostu niską tolerancję na THC?

Może się to zdarzyć na tysiąc różnych sposobów, ale gdy już się to stanie, doświadczenie może być bardzo nieprzyjemne i wystarczająco złe, by zniechęcić (na jakiś czas) do marihuany nawet najbardziej wytrawnego jej miłośnika.

Jak długo „trzeźwieje się” z marihuany?

Po wypaleniu lub zwaporyzowaniu trawki, to jak długo będziesz na haju, zależy od wielu czynników: metody podania, dawki i kilku innych zmiennych, które różnią się w zależności od osoby. Zazwyczaj im wyższa moc produktu, tym dłużej trwa odlot. Koncentraty są najsilniejszą formą konopi; a za nimi susz konopny i artykuły jadalne.

W praktyce, „trzeźwienie” może zająć dłużej niż wypalenie niemałej lufki, jednak dawkowanie i reakcja twojego ciała nadal będą decydujące. Ważne, aby również pamiętać, że codzienny palacz z wyższą tolerancją na zioło „wytrzeźwieje” znacznie szybciej niż okazjonalny użytkownik, który od czasu do czasu zapali sobie jointa na imprezie.

Powszechnie wiadomo, że czas bycia na haju może wahać się średnio od 30 minut do 2 godzin, z pewnymi efektami nadal odczuwalnymi przez pewien czas po. Znane są również przypadki bycia na haju przez znacznie dłużej. Na szczęście istnieją sposoby, aby pomóc w szybszym powrocie na Ziemię i „wytrzeźwieniu”. Rozważ je, szczególnie gdy sam czujesz, że odleciałeś za mocno i zaczynasz czuć się tym wszystkim przytłoczony.

Objawy zbyt wysokiego odlotu

Jeśli nie masz pewności, czy aby nie odleciałeś za mocno, jest kilka charakterystycznych znaków, na które powinieneś zwrócić uwagę. Chociaż wszyscy uwielbiamy dobrze się bawić, być może będziesz jednak zmuszony na chwilę odłożyć fifkę, jeśli poczujesz:

 • lęk,
 • panikę,
 • paranoję,
 • dezorientację,

lub gdy poczujesz, że pocisz się bardziej niż zwykle.

Wskazówki, jak szybko „wytrzeźwieć” z marihuany

ZAJRZYJ DO SKLEPU Z PRODUKTAMI REKOMENDOWANYMI PRZEZ NASZĄ KLINIKĘ – KLIKNIJ

1. Nie panikuj

Znacie film „Autostopem przez Galaktykę” Jeśli tak, to na pewno znacie niezmierzone mądrości typu:

NIE PANIKUJ. JESTEŚ W PORZĄDKU, PODOBNIE JAK WSZYSTKO INNE.

Większość objawów przyjęcia zbyt dużej ilości marihuany znika w ciągu kilku minut lub godzin, bez trwałych skutków, może poza lekkim osłabieniem. Daj więc sobie trochę czasu, a uczucie przepalenia w końcu samo minie. 

Ponadto, w przeciwieństwie do tego, co mogłeś usłyszeć, w historii nie odnotowano żadnego zgonu spowodowanego przedawkowaniem konopi. Nie ważne jak bardzo przerysowana będzie twoja reakcja lub jak bardzo się spocisz, nie umrzesz z powodu nadmiernej „konsumpcji”.

I nie traktuj tego jak wyzwania, pamiętaj tylko, że jeśli przypadkowo przesadzisz, „za chwilę” wszystko będzie z powrotem w najlepszym porządku.

2. Spróbuj wody i lekkich przekąsek

Woda, woda i jeszcze raz woda — nie zapomnij się nawadniać! Niezależnie od tego, czy wolisz wodę, czy sok, upewnij się, że masz pod ręką przyjemny, zimny napój (najlepiej bezkofeinowy). Pomoże Ci to nie tylko poradzić sobie z suchością w ustach, ale przede wszystkim pozwoli skupić się na prostej i dobrze znanej czynności – popijanie i połykanie.

Pamiętaj też, że przez „nawadnianie” nie mamy na myśli rezygnacji z kilku kolejnych napojów alkoholowych. A jeśli czujesz się naprawdę styrany, trzymaj się od alkoholu z dala. Alkohol może zwiększyć stężenie THC we krwi.

Niektórym ludziom, w powrocie do normalności, pomaga lekka przekąska. Na imprezie lub po, podjadanie owoców, orzechów lub sera, nie jest złym pomysłem. Zobaczysz, czy dzięki temu „rakieta ma lepszy kontakt z Ziemią”.

3. Znaj swoje ograniczenia zanim w ogóle zaczniesz

Jeśli możesz, postaraj się przygotować i dostosuj metodę „konsumpcji” i ilość do poziomu tolerancji twojego organizmu. Być może nic ci z tej wskazówki, gdy jesteś już prawie po „drugiej stronie”, ale przemyślawszy, przynajmniej unikniesz nieprzyjemnej sytuacji następnym razem.

Baw się z przyjaciółmi, których znasz i w towarzystwie których czujesz się komfortowo. Oprzyj się presji, aby brać więcej niż jesteś w stanie udźwignąć. Dobrze jest nawiązywać nowe przyjaźnie, ale przebywanie w otoczeniu nieznajomych, gdy nie czujesz się sobą, jest w najlepszym razie nieprzyjemne, a w najgorszym przypadku może wywołać niepokój.

Nie spiesz się, zwłaszcza podczas spożywania produktów jadalnych. Zalecamy wypróbowanie standardowej dawki 10 mg (lub nawet 5 mg, jeśli naprawdę chcesz wejść w temat łagodnie) i odczekanie co najmniej godziny, jeśli nie dwóch, przed zwiększeniem dawki. To samo tyczy się metod inhalacji – jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że w samotności pociągniesz sobie od czasu do czasu jednego bucha, radzimy nie siedzieć w kręgu palaczy i zaciągać się przez godzinę.

4. Miej pod ręką trochę czarnego pieprzu

Jeśli walczysz z paranoją i niepokojem, na ratunek może przyjść prosty składnik, który można znaleźć w każdej kuchni i restauracji na całym świecie: czarny pieprz. Nie wierzysz? Niesłusznie.  Wielu to potwierdza działanie tej domorosłej metody, choćby Neil Young! (chodzi o słynny wywiad muzyka z 2014 roku w talk-show Howarda Sterna w USA). Wciągnij, przeżuj kilka ziarenek, a ulga nadejdzie natychmiastowo.

5. Zachowaj spokój i odpocznij

Znajdź spokojne, ciche miejsce, w którym możesz odpocząć i głęboko pooddychać. Pamiętaj, „niewygody”, które odczuwasz, przeminą. Weź kilka głębokich pełnych wdechów przez nos, wydychając powietrze przez usta. Skoncentruj się na dźwięku swojego oddechu i po prostu przez chwilę odpocznij.

Odsypianie też może być nienajgorszą opcją na okiełznanie haju, ale nie zawsze łatwo jest „wyłączyć” mózg. Ale chociaż spróbuje, po znalezieniu spokojnego miejsca połóż się i pozwól sobie na relaks. Jeśli senność i sen szybko się pojawiają, zdrzemnij się, aby się zregenerować. Jeśli nie możesz zasnąć, po prostu usiądź wygodnie, aż poczujesz się wystarczająco silny, aby się podnieść.

6. Spróbuj iść na spacer

Jeśli nie możesz „wyłączyć” mózgu, zmiana otoczenia i odrobina świeżego powietrza, potrafi zdziałać cuda. Pamiętaj tylko, aby trzymać się blisko miejsc, które znasz — nie chcemy, abyś się zgubił, gdy czujesz niepokój i paranoję! I powstrzymaj się od spaceru, jeśli czujesz się zbyt zamroczony lub oszołomiony, by stać na własnych nogach; wtedy zalecamy opcję nr 5 – pójście w „kimono”.

7. Weź prysznic lub kąpiel

Chociaż nie zawsze jest to możliwe (jeśli np. jesteś poza domem lub w domu przyjaciela), spróbuj wziąć przyjemny prysznic lub kąpiel. Zrelaksuj się, czekając na efekty „wytrzeźwienia”. To wszystko!

8. Skoncentruj uwagę na czymś innym!

Wszystkie czynności, które na haju wydają się zabawne, są również świetnym sposobem na odwrócenie uwagi od oczekiwania na powrót na Ziemię. Rzeczy, które przychodzą nam do głowy:

 • obejrzyj zabawną kreskówkę,
 • posłuchaj swojego ulubionego albumu,
 • zagraj w grę wideo,
 • porozmawiaj ze swoimi przyjaciółmi (którzy, miejmy nadzieję, są po twojej stronie i cię uspokajają),
 • przytul się do swojej drugiej połówki,
 • spróbuj coś pokolorować (poważnie, książki do kolorowania dla dorosłych są ostatnio w modzie),
 • zjedz coś pysznego.

Niezależnie od tego, na czym będziesz chciał rozproszyć swoją uwagę, upewnij się, że jest to czynność znajoma, która da Ci odrobinę ciepła. W ten sposób twój mózg skupi się na pozytywnych odczuciach i delikatnie przypomni ci, że jesteś cały i zdrowy.

Dodatkowe pomysły na to jak zejść na Ziemię

Wskazówka #1: Wypróbuj CBD

CBD jest doskonałym związkiem zwalczającym stany lękowe i dla wielu osób może okazać się zbawienne po przyjęciu zbyt dużej ilości THC. 

Wskazówka #2: Na pewno masz w domu cytrynę. Wyciśnij ją!

Posmak cytryny może być tym, czego potrzebujesz, aby wrócić do rzeczywistości. Pokrój cytrynę w plasterki i wbij w nią wiesz co. Możesz też się skrzywić!

Limonen jest znany ze swoich właściwości łagodzących lęk, więc albo plasterek cytryny w zęby albo tarta z toną cytryny.

Wskazówka #3: Weź tabletkę ibuprofenu

Jedno z badań wykazało, że ibuprofen może przeciwdziałać niektórym skutkom THC. Jeśli masz go pod ręką, spróbuj bezpiecznej dawki.

Jeśli wszystkie te sugestie zawiodą i okaże się, że nadal czujesz się niepokojąco nieswojo, zawsze możesz zwrócić się o pomoc medyczną i śmiało opowiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, że masz napad lęku wywołany zażyciem marihuany. Ta opcja jest zawsze dostępna, nawet w krajach, w których marihuana jest nielegalna. Z medycznego punktu widzenia lekarze mają na uwadze twoje zdrowie i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, nawet jeśli chodzi o doprowadzenie Cię do stanu używalności po przepaleniu.

Miejmy jednak nadzieję, że powyższe sugestie były dokładnie tym, czego potrzebowałeś, aby w przyszłości przeciwdziałać takim sytuacjom lub pomóc sobie, jeśli właśnie w podobnej się znalazłeś.