fbpx

Marihuana a fibromialgia

Marihuana a fibromialgia

Fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS) od niedawna klasyfikowana jako oddzielna jednostka chorobowa, charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów spustowych, czyli miejsc na ciele o nadmiernej wrażliwości na ucisk wywołującym ból. Poza bólem pacjenci skarżą się na inne dolegliwości, takie jak zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju. Bardzo często z fibromialgią współwystępuje skłonność do migren oraz zespół jelita drażliwego – naukowcy postulują, że wspólną przyczyną w/w chorób jest zaburzenie równowagi w systemie endokannabinoidowym człowieka – ECS. Inne mniej typowe objawy fibromialgii to:

 • Depresja, lęki
 • Uczucie permanentnego chłodu i marznięcie dłoni i stóp
 • Częste uczucie mrowienia i drętwienia rąk i nóg
 • zespół niespokojnych nóg
 • nadwrażliwość na zmiany pogody i bodźce – światło, hałas
 • bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • nadwrażliwy pęcherz moczowy
 • uczucie niemiarowej pracy serca i duszność bez uchwytnej przyczyny kardiologicznej

Dolegliwości te są przewlekłe, uciążliwe, znacznie obniżające komfort życia. Objawy fibromialgii są niecharakterystyczne co opóźnia jej rozpoznanie i znacząco utrudnia leczenie. Szacuje się, że fibromialgia dotyka od 2 do 10% populacji, w samym USA 10 milionów osób szuka pomocy w walce z tą chorobą. Większość, bo nawet 75% chorych, to kobiety.

Obecnie w leczeniu FMS stosuje się:

 • Leki przeciwdepresyjne
 • Leki rozluźniające mięśnie
 • Leki przeciwpadaczkowe
 • Leki przeciwbólowe

Powyższe leczenie niestety ma ograniczoną skuteczność i niestety obarczone jest wieloma działaniami niepożądanymi. Inne metody w tym psychoterapia, fizykoterapia, rehabilitacja również posiadają ograniczoną skuteczność.

Najnowsze badanie z czerwca 2019 roku – „Bezpieczeństwo i skuteczność medycznej marihuany w fibromialgii” opublikowane w Journal of Clinical Medicine potwierdziło skuteczność konopi w leczeniu fibromialgii i redukcji dokuczliwych objawów.

W badaniu analizowano stan zdrowia i nasilenie objawów u 367 pacjentów z FMS stosujących medyczną marihuanę przez sześć miesięcy, z czego 301 osób stanowiły kobiety. Pacjenci rozpoczęli badanie kliniczne z początkową intensywnością bólu wynoszącą 9,0 w skali od 0 do 10. Pod koniec sześciomiesięcznego okresu średnia intensywność bólu zmniejszyła się do 5,0. Ponadto 194 pacjentów (81,1%) doświadczyło przynajmniej pewnej poprawy ich stanu bez poważnych skutków ubocznych. Badanie nieoczekiwanie wykazało również, że użytkownicy konopi zmniejszają lub zastępują silniejsze leki właśnie preparatami konopnymi. Aż 22 procent pacjentów przerwało stosowanie lub zmniejszyło dawkę opioidów, a 20 procent pacjentów ograniczyło stosowanie benzodiazepin i innych leków nasennych. Skutki uboczne wystąpiły u mniej niż 8 procent respondentów, przy czym najczęstszymi działaniami niepożądanymi były zawroty głowy i suchość w jamie ustnej, które, choć nieprzyjemne, nie stanowiły zagrożenia dla życia lub zdrowia badanych.

Zgodnie z wynikami powyższego badania klinicznego, marihuana medyczna wydaje się być skutecznym środkiem w walce z FMS i powinna być rozważana jako przynajmniej leczenie wspomagające o ile nie zasadnicze dla każdego pacjenta z rozpoznaniem fibromialgii. Autorzy pracy zapowiadają dalsze badania.

Piśmiennictwo:
J Clin Med. 2019 Jun 5;8(6). pii: E807. doi: 10.3390/jcm8060807.
Safety and Efficacy of Medical Cannabis in Fibromyalgia.
Sagy I1,2, Bar-Lev Schleider L3,4, Abu-Shakra M5, Novack V6.0
Would love your thoughts, please comment.x