fbpx

Syndrom wypalenia zawodowego

Syndrom wypalenia zawodowego

Młode pokolenie – tzw millenialsi są nieustanie zajęci – przez pracę, karierę, obowiązki rodzinne i konieczność podtrzymywania relacji ze znajomymi. Wypalenie millenialsów to niepokojące, coraz powszechniejsze zjawisko. Wypalenie nie jest niczym nowym.

W rzeczywistości jest ono uznawane przez WHO (World Health Organization) za chorobę zawodową i jest wymienione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Jest to rodzaj przewlekłego stresu związanego w szczególności z warunkami pracy. Objawami może być wyczerpanie, złośliwość i arogancja, oraz obniżona wydajność.

Badanie z 2016 roku udowadnia, że wypalenie jest spotykane u millenialsów o wiele częściej niż wśród poprzednich pokoleń. Specjaliści zalecają odłączanie się od mediów społecznościowych, zwiększenie ilości i poprawę jakości snu oraz stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy joga.

Wielu młodych ludzi skłania się ku marihuanie jako sposobowi samoleczenia, z racji jej właściwości relaksujących i zmniejszających napięcie towarzyszące tzw. „ wyścigowi szczurów”. Jill Grindle jako były edukator ds. medycznych zastosowań marihuany, podzieliła się swoimi doświadczeniami z portalem Leafy.com. Twierdzi, że pojawia się coraz więcej młodych ludzi pytających o marihuanę jako lekarstwo na lęki, depresję i bezsenność. Uważa je za efekt, narzuconej przez współczesny świat, wymuszonej permanentnej aktywności. Jednym z działań teoretycznie niepożądanych związanych z używaniem medycznej marihuany, jest zmniejszenie motywacji do działania, co w przypadku nadmiernie aktywnych i niepotrafiących wyłączyć się z codziennego pędu ludzi może mieć kluczowe dla nich znaczenie terapeutyczne.

Panuje pogląd, że młode pokolenie jest leniwe i roszczeniowe, ale być może powodem jest ciągła presja, której starsze pokolenie nie doświadczyło. Millenialsi są rozchwytywani 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez znajomych, rodziny, szefów.
Młodzi ludzie nie potrafią wyłączyć i odłożyć telefonu, odczuwają nieustanną potrzebę publicznego manifestowania swojego szczęścia i sukcesów, na polu tak prywatnym jak i zawodowym. Millennialsi po części przez nieustanne poddawanie się ocenie już nie tylko w pracy pod kątem zawodowym ale też w mediach społecznościowych – w sferze prywatnej, często nie wytrzymują presji sukcesu i wtedy pojawiają się zaburzenia psychiczne.

Badanie z 2018 roku przeprowadzone przez Washington State University i opublikowane w prestiżowym „Journal of Affective Disorders” wykazało pozytywny wpływ medycznej marihuany, na poziom stresu, lęków oraz depresji, szczególną rolę wydaje się pełnić kannabidiol – CBD. Jest jeszcze za wcześnie aby twierdzić, że medyczna marihuana jest bezsprzecznie skuteczna w terapii wypalenia. Wstępne dowody jednak skłaniają się ku jej pozytywnemu wypływowi

Piśmiennictwo:
Carrie Cuttler, Alexander Spradlin, Ryan J. McLaughlin.
“A Naturalistic Examination of the Perceived Effects of Cannabis on Negative Affect.”
Journal of Affective Disorders, 2018; DOI: 10.1016/j.jad.2018.04.054
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180419100110.htm

Allan Cheng Chieh Lu, Dogan Gursoy
“Impact of job burnout on satisfaction and turnover intention : do generational differences matter?”
Journal of hospitality & tourism research : JHTR ; the professional journal of the Council on Hotel, Restaurant, and Institutional Education. – Thousand Oaks, Calif. : Sage, ISSN 1096-3480, ZDB-ID 2415089-7. – Vol. 40.2016, 2, p. 210-2350
Would love your thoughts, please comment.x