fbpx

Dlaczego marihuana powoduje efekt czerwonych oczu?

Dlaczego marihuana powoduje efekt czerwonych oczu?

Czerwone oczy są ewidentnym dowodem na to, że ktoś zażywał marihuanę. Intensywność efektu, zwanego także króliczym okiem jest sprawą indywidualną i może się zdarzyć po paleniu, waporyzacji czy nawet zjedzeniu artykułów konopnych. Dlaczego efekt ten jest bardzo intensywny u niektórych osób, a u innych nie, jest kwestią indywidualną związaną z reakcją na kannabinoidy i ich metabolizmem, ale może zależeć też od ilości lub rodzaju spożywanej marihuany –  im większa zawartość THC tym efekt intensywniejszy.

Dlaczego twoje oczy robią się czerwone, gdy palisz zioło?

Przyczyna zaczerwienienia oczu po spożyciu marihuany jest związana z mechanizmem działania konopi, który wykorzystywany jest w leczeniu jaskry. Krótko mówiąc, THC obniża ciśnienie krwi, oraz rozszerza naczynia krwionośne w tym naczynia włosowate gałki ocznej. Wzrost przepływu krwi i rozszerzenie się naczyń krwionośnych powoduje zaczerwienienie oczu oraz spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego, i to właśnie tego efektu oczekują pacjenci chorzy na jaskrę. 

Czerwone oczy mogą występować nawet bez kontaktu z dymem, na przykład po spożyciu doustnym artykułów konopnych. To nie dym sprawia, że twoje oczy są czerwone, ale THC.

Zaczerwienie oczu u niektórych użytkowników konopi może również oznaczać reakcję alergiczną na cannabis lub ogólnie dym, co może intensyfikować efekt. Reakcja alergiczna tego rodzaju ujawnia się jednak najczęściej po narażeniu na dym różnego pochodzenia a nie na same kannabinoidy.

Czy jest na to jakaś rada?

Efekt czerwonych oczu spowodowany konsumpcją marihuany jest nieszkodliwy, a w przypadku jaskry wręcz pożądany. Jednak czerwone oczy nie zawsze są mile widziane, po prostu mogą zdradzać zbyt wiele. Oto kilka rad, które pomogą zminimalizować lub zmniejszyć ten efekt powstający podczas lub po spożyciu konopi.

  • Krople do oczu. Niektóre rodzaje kropli są specjalnie opracowane w celu zmniejszenia zaczerwienienia oczu. Krople działają odwrotnie do THC, obkurczają rozszerzone naczynia i efekt króliczego oka mija. Preparatów tych nie należy jednak używać zbyt często gdyż grozi to trwałymi zmianami w naczyniach gałki ocznej. Sposób ten mimo swojej popularności powinien być stosowany sporadycznie. 
  • Odpowiednie nawodnienie. Picie wody może pomóc złagodzić efekt czerwonych oczu. Sposób ten jest jednak mniej skuteczny niż krople, za to zupełnie bezpieczny. 
  • Zimny kompres. Zimno obkurcza naczynia, co zmniejsza efekt zaczerwienia. Nie należy jednak przesadzać z zimnem i czasem jego aplikacji. Wystarczy kilkuminutowy kompres z zimnej wody położony na oczy. 
  • Kofeina. Substancja ta posiada właściwości obkurczające naczynia. Niektórzy użytkownicy konopi donoszą, że mała czarna lub napój z kofeiną pomagają pozbyć się efektu króliczego oka szybciej.
  • Cierpliwość. Zaczerwienienie oczu mija po kilku godzinach od spożycia. Jeżeli ten efekt sprawia, że czujesz się niekomfortowo, zaplanuj sesje konopne na czas, kiedy będziesz w domu lub gdy nikt niepożądany nie będzie tego świadkiem.