fbpx

Używanie marihuany nie zachęca dodatkowo do palenia papierosów: badanie.

Używanie marihuany nie zachęca dodatkowo do palenia papierosów: badanie.

Rekreacyjna marihuana jest obecnie zalegalizowana w 19 stanach, a także w Waszyngtonie i na wyspie Guam (terytorium nieinkorporowane USA). Czy poluźnienie kontroli w dostępie do konopi osłabiło skuteczność kampanii antynikotynowych albo sprawiło, że młodzi ludzie palą więcej papierosów?

Jest to istotne pytanie, biorąc pod uwagę, że niektóre statystyki sugerują istnienie korelacji między paleniem papierosów a używaniem marihuany (jedno badanie wykazało wzrost jednoczesnego używania tych dwóch substancji wśród dorosłych w latach 2003-2012, a inne wykazało tendencję do palenia większej ilości papierosów w czasie palenia trawki, a także w stanie na haju).

Nad dostępnymi danymi pochylili się jeszcze raz naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu Ohio oraz Purdue University w Indianie. Przeanalizowali informacje na temat poszczególnych polityk dotyczących stosowanie tytoniu i konopi w USA (na poziomie stanów, hrabstw i miast), a następnie połączyli je z danymi z jednego z badań dotyczących zachowań młodzieży z 1997 roku oraz spisu powszechnego.

Następnie przeprowadzili szczegółowe analizy statystyczne (wielopoziomową analizę regresji i analizę modeli efektów stałych), aby zbadać wpływ polityki dotyczącej konopi na nawyki związane z paleniem papierosów wśród młodych ludzi.

Wyniki tego konkretnego badania są bardzo uspokajające dla decydentów z zakresu zdrowia publicznego. Wyniki mówią, że polityka kontroli dostępu do tytoniu (takie jak: zakazy palenia, ograniczenia dotyczące dostępności tytoniu w automatach, ograniczenia sprzedaży papierosów i ograniczenia w reklamie) nadal ma silnie zniechęcający charakter, nawet w obliczu zwiększonej dostępności marihuany.

„W kontekście szybko zmieniającej się polityki dotyczącej konopi w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach, wyniki badania dostarczają pozytywny przekaz – nowo wdrażane przepisy dotyczące konopi wcale nie muszą mieć negatywnego wpływu na efekty podejmowanych wcześniej wysiłków antynikotynowych, które w przeszłości zdecydowanie zmniejszyły ilość papierosów wypalanych przez młodych ludzi” – napisali autorzy badania.

Jednak biorąc pod uwagę, że pierwsze przytoczone statystki wskazywały na coś zupełnie innego, kwestia nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta i wyraźnie potrzebne są kolejne badania.

 

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY:
Jeżeli chcesz zgłosić się na terapię medyczną marihuaną, wypełnij poniższy kwestionariusz i wyślij zgłoszenie, lub zadzwoń +48 574 252 505
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko:
E-mail
Adres:
Status leczenia:
W tym miejscu opisz swoje dolegliwości np. ból głowy, bezsenność itp.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 10.


KONTAKT:
phone