fbpx

Konopie mogą redukować stan zapalny i łagodzić burzę cytokin

Konopie mogą redukować stan zapalny i łagodzić burzę cytokin

Najnowsze badanie przeprowadzone w Kanadzie dostarcza dalszych dowodów na to, że konopie mogą pomóc w łagodzeniu przebiegu tak zwanej burzy cytokin (hipercytokinemii), która jest cechą charakterystyczną ostrej choroby zapalnej.

Burza cytokin to termin, który stał się popularny szerszemu gronu wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Niektóre z najpoważniejszych i zagrażających życiu objawów COVID-19 w układzie oddechowym są spowodowane właśnie tym stanem zapalnym w organizmie. Spośród wszystkich cytokin, TNFα i IL-6 są tymi, które najprawdopodobniej są odpowiedzialne za ciężki przebieg choroby, jednak w najnowszych badaniach laboratoryjnych zastosowanie ekstraktów z konopi pomogło ograniczyć ich działanie.

W opisywanym badaniu naukowcy z Pathway Research Inc., na Uniwersytetach w Calgary oraz Lethbridge wykorzystali sztuczną ludzką skórę, a technicznie rzecz ujmując „model 3D sztucznej tkanki o pełnej grubości ludzkiej skóry EpiDermFTTM”, który został wystawiony na działanie promienie UV w celu wywołania stanu zapalnego. Następnie wykorzystano siedem różnych szczepów konopi, aby sprawdzić ich skuteczność w łagodzeniu stanu zapalnego.

Naukowcy oraz wszyscy eksperci w tej dziedzinie już przed rozpoczęciem badań mieli znaczącą wiedzę na temat tych odmian konopi, które wykazują największą skuteczność przeciwzapalną. Dlatego też na podstawie swojego doświadczenia oraz wcześniejszych badań w tym zakresie  wybrali oni te szczepy, które powinny sprawdzić się najlepiej.

Uzyskane przez naukowców wyniki pozwoliły ustalić trzy odmiany konopi, z których ekstrakty wykazywały szczególnie wysoką skuteczność w obniżeniu poziomu cytokin i  redukcji stanu zapalnego. 

Ekstrakty konopne użyte w badaniu różniły się zarówno kombinacją THC i CBD  jak i innych kannabinoidów oraz terpenów, co według naukowców w mechanizmie tzw. „efektu entourage” tłumaczy różną siłę i skuteczność działania poszczególnych ekstraktów. 

„Mocno wierzymy w to, że działanie poszczególnych odmian konopi zależy od ich kompleksowego składu. Według naszych ustaleń, niektóre kannabinoidy i terpeny w nich zawarte, mimo niewielkiego procentowego udziału w składzie w porównaniu do THC czy CBD, znacząco zwiększają efektywność działania poszczególnych szczepów, a świetnym przykładem jest chociażby kariofilen – terpen o silnych właściwościach przeciwzapalnych”- powiedział dr Igor Kovalchuk z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Lethbridge, jeden z naukowców prowadzących wyżej wymienione badania.