fbpx

Użytkownicy marihuany medycznej spożywają mniej alkoholu

Użytkownicy marihuany medycznej spożywają mniej alkoholu

Wyniki dużego, przekrojowego badania pacjentów stosujących konopie indyjskie w Kanadzie z 2019 roku sugerują, że zażywanie konopi wpływa na ograniczenie spożycia alkoholu. Naukowcy z różnych instytucji akademickich z siedzibą w Kolumbii Brytyjskiej we współpracy z producentem marihuany medycznej firmą Tilray poinformowali, że jej stosowanie sprzyja zmniejszeniu, a nawet całkowitemu zaprzestanie spożywania alkoholu wśród przebadanych osób.

Na 2102 ankietowanych 973 uczestników badania potwierdziło, że spożywało lub spożywa alkohol. 44% spośród nich (419 osób) odnotowało zmniejszenie częstotliwości picia alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni, 34 % (323 osoby) ograniczyło liczbę wypijanych drinków w ciągu tygodnia, a 8 % (76 osób) stwierdziło, że nie spożyło ani kropli alkoholu przez 30 dni poprzedzających badanie.

Inna statystyka z badania mówi, że średnia liczba dni, w których ankietowani piją alkohol spadła z 10,5 dnia w miesiącu przed zażywaniem konopi do ośmiu dni po ich stosowaniu.

Wyniki przeprowadzonego badania dają coraz więcej dowodów na to, że dzięki medycznej marihuanie można ograniczyć stosowania innych substancji – nie tylko alkoholu, ale także opioidów i innych niedozwolonych środków odurzających.

„Istnieje związek pomiędzy stosowaniem medycznej marihuany a ograniczeniem czy też zaprzestaniem spożywania alkoholu przez pacjentów” – napisali autorzy badania. „Jako, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną „rozrywkową” substancją psychoaktywną w Ameryce Północnej, a jego spożywanie skutkuje znacznie podniesionymi wskaźnikami przestępczości, zachorowalności i śmiertelności, nasze ustalenia mogą przyczynić się do lepszego stanu zdrowia pacjentów leczonych konopiami indyjskimi, jak również do ogólnej poprawy zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.”

Inne przeprowadzone w tym zakresie badania również sugerowały powiązania między używaniem konopi indyjskich a ograniczeniem spożycia alkoholu. Na przykład badanie Oregon State University opublikowane w styczniu 2020 r. wykazało, że wskaźnik ryzykownego używania alkoholu wśród studentów obniżył się na tych obszarach, gdzie konopie są zalegalizowane. Kolejne z badań, opublikowane w zeszłym roku, wykazało, że wskaźnik ryzykownego używania alkoholu był o 9 procent niższy od średniej krajowej w tych stanach, w których marihuana jest legalna.