fbpx

Dlaczego konopie sprawiają, że wszystko wydaje się bardziej interesujące?

Dlaczego konopie sprawiają, że wszystko wydaje się bardziej interesujące?

Odkrywanie nowości i ich doświadczanie jest tym czego większość osób nie może się doczekać. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróżowanie do nowych miejsc, kupowanie nowych ubrań, nawiązywanie nowych przyjaźni czy próbowanie nowych dań – doświadczenia te często sprawiają nam radość i są miłym powiewem świeżości w naszym życiu. Jak się okazuje, związek psychoaktywny zawarty w konopiach indyjskich, tetrahydrokannabinol (THC) jest również bardzo skutecznym innowacyjnym „przełącznikiem” w naszych mózgach.  Ale jak się to dzieje?

Odpowiedź tkwi w ciele migdałowatym, które stanowi swego rodzaju emocjonalne centrum mózgu. Poza przetwarzaniem emocji,  ta część mózgu odpowiada również za porównywanie nowych przychodzących bodźców z tymi już znanymi. Mózg trafiając na nieznany dotychczas bodziec, taki jak założenie nowej koszuli, dodaje do swoich zasobów tę informację, aby powiadomić nas o nowych odczuciach z nią związanych – w tym konkretnym przypadku o fakturze, wadze czy poczuciu komfortu. Jednak gdy przyzwyczaimy się do danej koszuli, ciało migdałowate przestaje odbierać ją jako nowość i już nie zauważamy jej wyjątkowości – nasz mózg już ją zna.

Wyżej opisana funkcja w ciele migdałowatym jest regulowana przez nasz układ endokannabinoidowy. Szczególnie silny wpływ ma tetrahydrokannabinol (THC),  który obniża naszą wewnętrzną „poprzeczkę” dla tego, co jest uznawane przez mózg za „nowe”, a co za tym idzie sprawia, że wszystko odbieramy intensywniej i niejako odkrywamy na nowo.

Ta zwiększona zdolność wyczuwania nowości sprawia, że ​​nawet proste i znajome rzeczy – takie jak ulice na Twoim osiedlu lub zwykłe pójście do kuchni, wydają się nową przygodą. Zdolność ta sprawia również, że patrzenie na rzeczy, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi, takie jak przyroda, rozpalone ognisko czy też kwiaty, wydają się nam znacznie bardziej atrakcyjne; ich drobne szczegóły nagle ożywają i stają się dla nas istotne. Właśnie uczucie odkrywania rzeczy na nowo podczas „haju” prowadzi wielu do powtórnego użycia konopi.

Co ciekawe, używanie konopi indyjskich i zawartego w nim THC to nie jedyny sposób, aby doświadczyć tego wyjątkowego uczucia. Wykazano na przykład, że medytacja i jogging zwiększają obecność endokannabinoidów w ciele migdałowatym, a tym samym prowadzą do porównywalnych doświadczeń.