fbpx

Konopie idealne dla Seniorów?

Konopie idealne dla Seniorów?

Dlaczego konopie sprawiają, że wszystko wydaje się nowe i ekscytujące? I dlaczego z tego powodu są idealne dla Seniorów?

Odkrywanie i  doświadczanie nowych rzeczy jest tym czego większość ludzi nie może się doczekać. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróżowanie do nowych miejsc, kupowanie nowych ubrań, nawiązywanie nowych przyjaźni czy próbowanie nowych dań – doświadczenia te są często sprawiają nam radość i są miłym powiewem świeżości w naszym życiu. Jak się okazuje, związek psychoaktywny zawarty w konopiach – tetrahydrokannabinol (THC) – może skutecznie wywołać uczucie nowości i doświadczania czegoś po raz pierwszy mimo, że dana rzecz czy aktywność od dawna jest nam znana. Jak się to dzieje?

Odpowiedź tkwi w ciele migdałowatym, które jest swego rodzaju emocjonalnym centrum mózgu. Poza przetwarzaniem emocji ta część mózgu odpowiada również za porównywanie przychodzących bodźców z tymi już znanymi. Mózg trafiając na nieznany dotychczas bodziec, taki jak założenie nowej koszuli, dodaje do swoich zasobów tę informację, aby powiadomić nas o nowych odczuciach z nią związanych – w tym konkretnym przypadku o fakturze, wadze czy poczuciu komfortu. Jednak gdy przyzwyczaisz się do danej koszuli, ciało migdałowate przestaje odbierać ją jako nowość i tym nie zauważasz jej wyjątkowości, ponieważ Twój mózg już ją zna, tym samym miły dreszcz towarzyszący nowej, nieznanej jeszcze naszemu ciału rzeczy mija z czasem. 

Jak się okazuje, wyżej opisana funkcja w naszym ciele migdałowatym jest regulowana przez nasz układ endokannabinoidowy. Szczególnie silny wpływ ma tutaj tetrahydrokannabinol (THC), obniżając naszą wewnętrzną poprzeczkę dla tego, co jest uznawane przez mózg za „nowe”, co za tym idzie sprawiając, że wszystko odbieramy intensywniej i niejako odkrywamy na nowo.

Ta zwiększona zdolność wyczuwania nowości sprawia, że ​​nawet proste i znajome rzeczy – takie jak ulice na Twojej dzielnicy lub zwykłe pójście do kuchni, wydają się nową przygodą. Zdolność ta sprawia również, że patrzenie na rzeczy, na które zwykle nie zwracamy zbytniej uwagi, takie jak przyroda, rozpalone ognisko czy też kwiaty, wydają się nam znacznie bardziej atrakcyjne; ich drobne szczegóły nagle ożywają i stają się dla nas istotne. Właśnie uczucie odkrywania rzeczy na nowo podczas „haju” prowadzi wielu do powtórnego użycia konopi, jest także podstawą działania euforyzującego i przeciwdepresyjnego, przydatnego w leczeniu przewlekle  chorych, którzy na skutek długotrwałych dolegliwości czy też braku akceptacji własnej choroby i związanych z nią ograniczeń, doświadczają obniżonego nastroju. Dzięki zmianie swojego postrzegania świata po zażyciu konopi z THC, poprawia się ich komfort i satysfakcja z życia, nie wspominając innych właściwości medycznych – przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy stymulujących apetyt. 

Działanie wywołujące uczucie nowości i świeżości doświadczania, jako element szerszego działania przeciwdepresyjnego i euforyzującego jest szczególnie przydatny u pacjentów cierpiących z powodu:

  • Nowotworów i skutków ubocznych leczenia onkologicznego
  • Przewlekłego bólu
  • Chorób przewlekłych z obniżeniem nastroju
  • Dolegliwości związanych z wiekem!

 

Konopie dla Seniora?

Ostatni podpunkt odnosi się do pacjentów w podeszłym wieku, gdzie konopie mogą istotnie poprawić komfort życia, właśnie dzięki wywoływaniu uczucia nowego doświadczenia co osobom starszym, które często narzekają na „zmęczenie światem” pozwoli na nowo cieszyć się doświadczaniem każdego nowego dnia, nie wspominając  o poprawie apetytu –  częsty problem seniorów, redukcji dolegliwości bólowych czy poprawie snu – kolejna dolegliwość podeszłego wieku. Konopie z THC wydają się zatem być idealnym, bezpiecznym i skutecznym preparatem poprawiającym komfort życia Seniorów.