fbpx

Przechowywanie i trwałość konopnego suszu

Przechowywanie i trwałość konopnego suszu

Susz konopi, jak każdy inny surowiec farmaceutyczny po pewnym czasie traci część swoich leczniczych właściwości. Wpływ na trwałość suszu ma w dużej mierze sposób jego przechowywania. Wraz z upływem czasu spada stężenie THC, które jest degradowane do niepsychoaktywnego kannabinoidu – kannabinolu czyli CBN, tym samym spada wartość lecznicza suszu. Proces ten na szczęście przebiega dość powoli, a odpowiedni sposób przechowywania może istotnie na niego wpłynąć. 

Jaki jest więc najlepszy sposób na przechowywanie konopi? Na to pytanie starali się odpowiedzieć włoscy naukowcy, którzy przeprowadzili trwające 4 lata badanie, w którym ocenili jak sposób przechowywania konopi wpływa na zawartość kannabinoidów. Porównano warunki z dostępem światła, bez jego dostępu, oraz temperatury +22, +4 oraz -20 stopni Celsjusza, co odpowiada temperaturze pokojowej, lodówce oraz warunkom panującym w zamrażarce. Konopie poddawano analizie co 100 dni przez 4 lata. Okazało się, że najwolniej THC ubywało w temperaturze -20 stopni oraz bez dostępu światła. Im wyższa temperatura tym szybszy następował spadek zawartości THC, wzrastało stężenie CBN, natomiast stężenie CBD było na tym samym poziomie. Światło również przyśpieszało proces degradacji THC. Z powyższego badania wynika, że zamrażarka jest najlepszym rozwiązaniem dla długotrwałego przechowywania konopi bez straty ich właściwości. 

Proces zmiany THC w CBN nie jest na szczęście procesem szybkim, dlatego jeżeli twój kupiony w aptece susz zbliża się do końca daty ważności nie wyrzucaj go ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli nie był on przechowywany w pełnym świetle w ciepłym pomieszczeniu to zawiera on ilość THC bardzo zbliżoną do wyjściowej. W krajach gdzie konopie medyczne są dostępne od dłuższego czasu partie przeterminowanego suszu są badane pod kątem zawartości kannabinoidów i jeżeli spełniają wymogi są z powrotem wprowadzane do obrotu. Dlatego jeżeli dobrze przechowujesz swoje medyczne konopie, spokojnie możesz używać ich nawet w przypadku przekroczonej daty ważności sugerowanej przez producenta, a dzień po tej dacie THC magicznie nie zniknie. 

Piśmiennictwo:
Forensic Science International; Volume 298, May 2019, Pages 131-137; Forensic Science International
“The role of time and storage conditions on the composition of hashish and marijuana samples: A four-year study”
Authors: Luca Zamengoa; Chiara Bettina; Denis Badoccob; Valerio Di Marcob ;Giorgia Mioloc; Giampietro Frisona.