fbpx

Konopny kac i jego przyczyny

Konopny kac i jego przyczyny

Czym jest konopny kac i jakie są jego przyczyny, czyli o syndromie dnia poprzedniego 

Dla niektórych to temat dobrze znany, dla innych zaś to wciąż zagadka, jednak „konopny kac” to zjawisko bardziej powszechne niż mogłoby nam się wydawać. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kaca, o kacu konopnym mówimy wtedy, gdy po spożyciu dużej dawki konopi odczuwamy szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, od  problemów z koncentracją po ból głowy.

Aby w pełni zrozumieć to zjawisko warto zapoznać się z kilkoma badaniami przeprowadzonymi w tym zakresie oraz z objawami, których doświadczyli użytkownicy produktów konopnych. Rozprawmy się zatem z powszechnie funkcjonującymi mitami i półprawdami powtarzanymi przez wiele osób.

Badania na temat konopnego kaca

Na dzień dzisiejszy mamy dostęp do niewielu badań, które poruszają ten temat. Szereg restrykcji i ograniczeń skutecznie utrudnia przeprowadzanie naukowych badań w tym zakresie. Na szczęście istnieje kilka opracowań naukowych, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do naszych rozważań. Dzięki nim można będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa odnieść się do licznych opinii konsumentów dotyczących tak zwanego konopnego kaca.

Pierwsze znaczące badanie w tym zakresie zostało opublikowane w 1985 roku. Naukowcy przeprowadzili swój eksperyment na niewielkiej próbie liczącej 13 osób. Uczestnikom (wyłącznie mężczyznom) podano albo placebo albo jointy zawierające 2,9% THC. Po spożyciu mieli oni wykonać szereg zadań intelektualnych polegających na dopasowywaniu pasujących do siebie obrazków, testowaniu pamięci czy ocenie postrzegania upływającego czasu.

Mężczyźni ci zostali powtórnie poddani testom po przespanej nocy. Badacze dostrzegli syndrom dnia poprzedniego w postaci upośledzenia funkcji intelektualnych jedynie u tych spośród tych, którzy dzień wcześniej zażyli konopie. Na tej podstawie stwierdzili, że „uzyskane rezultaty sugerują, że palenie marihuany może wywołać objawy kaca następnego dnia po paleniu. Dokładny charakter i zakres tych efektów, a także ich praktyczne konsekwencje, wciąż pozostają do ustalenia.”

Badanie to uznano za reprezentatywne, jednakże z uwagi na niewielką liczebność próby i brak różnorodności (uczestnikami byli wyłącznie mężczyźni), opisane wyżej opracowanie naukowe bywa krytykowane i, zdaniem dużej liczby osób, pozostawia wiele do życzenia.

Z kolei w innym eksperymencie naukowym przeprowadzonym w 1998 roku na podobnej próbie (10 uczestników – ponownie wyłącznie mężczyźni) badano objawy kaca po wypaleniu jednego jointa i stwierdzono, że „syndrom dnia poprzedniego w takim przypadku jest znikomy”. Chociaż wyniki tego badania również uznano za reprezentatywne, to spotkało się ono z krytyką z tych samych powodów jak w przypadku badania z 1985 roku.

Większość osób, które doświadczyły kaca po zażyciu konopi stwierdza, że objawy syndromu dnia poprzedniego są odczuwalne po dużych dawkach, szczególnie intenswne w przypadku oleju RSO oraz produktów jadalnych z zawartością konopi. Choć istnieją pewne dowody na poparcie takiej tezy, to jednak temat ten wciąż nie został dogłębnie zbadany.

Co może powodować konopnego kaca?

Jak sugerują badania na ten temat, kac konopny (podobnie jak inne rodzaje kaca) jest najczęściej związany z nadmiernym spożyciem. Jednak konopie to rośliny jedyne w swoim rodzaju i mogą one oddziaływać na każdą osobę w inny sposób, w zależności od wielu składowych: odmiany konopi, indywidualnej tolerancji organizmu danej osoby na różne związki czy w końcu od zawartości THC w produkcie. Krótko mówiąc, zbyt duża dawka dla jednej osoby, może się okazać wystarczająca i akceptowalna dla innej. W związku z tym zacznij od małych dawek i stopniowo dostosuj je do swoich potrzeb.

Jak wspomniano wcześniej, wielu z tych, którzy doświadczyli objawów kaca twierdzi, że stosowało produkty spożywcze z zawartością konopi bądź ekstrakty konopne. Według tych konsumentów, zjawisko kaca wydaje się być znacznie mniej powszechne i uciążliwe w przypadku stosowania bardziej tradycyjnych metod konsumpcji, takich jak palenie konopi. Niektórzy ludzie mogą więc odkryć, że objawy konopnego kaca są wynikiem tego, że po przebudzeniu się wciąż są „pod wpływem”, ze względu na powolny metabolizm, na przykład produktów jadalnych z zawartością konopi.

Niezależnie od sposobu spożycia należy w takim wypadku zmniejszyć dawkę, po to aby dostosować działanie konopi do swoich potrzeb i nie doświadczać tym samym ich długotrwałego i uciążliwego wpływu na funkcjonowanie naszego organizmu.

Kac konopny vs kac alkoholowy

O tym, że niektórzy ludzie mogą doświadczyć kaca po spożyciu zbyt dużej ilości konopi już wiemy. Kac alkoholowy jest jednak zupełnie inny. Alkohol wywołuje wiele różnych skutków ubocznych dla organizmu i może powodować:

• zawroty głowy lub bóle głowy

• nudności

• bóle różnych części ciała

• odwodnienie

• bezsenność

• problemy z pamięcią i koncentracją

Choć kac konopny może mieć podobne objawy, to warto podkreślić, że alkohol i wpływają na nasz organizm w zupełnie różny od siebie sposób. Jak już wspomniano wcześniej, dalsze badania naukowe w tym zakresie są niezbędne by ustalić bardziej szczegółowo jakie są konkretne przyczyny obu wyżej wymienionych rodzajów kaca.

Czy konopie powodują odwodnienie organizmu?

Wiele źródeł twierdzi, że konopie powodują odwodnienie, które może prowadzić bezpośrednio do objawów kaca konopnego. Niektórzy uważają nawet, że konopie powodują silniejsze odwodnienie organizmu niż alkohol. Na dzień dzisiejszy taka teza nie posiada żadnego naukowego potwierdzenia.

Tak naprawdę wielu ludzi myli odwodnienie organizmu z suchością w jamie ustnej, a te dwie dolegliwości nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Okropnie uciążliwa suchość w jamie ustnej nie wynika z odwodnienia, ale z braku produkcji wystarczającej ilości śliny.

Dlaczego tak się dzieje? Jak wykazują badania, kannabinoid THC oddziałuje na gruczoły podżuchwowe w jamie ustnej odpowiedzialne w głównej mierze za wytwarzanie śliny. THC w okresie swojej aktywności zatrzymuje produkcję śliny, prowadząc do suchego, nieprzyjemnego posmaku w ustach, który większości użytkowników konopi jest dobrze znany.

Pomimo tego, że konopie nie mogą bezpośrednio prowadzić do odwodnienia organizmu, to warto zadbać o odpowiednie nawodnienie podczas ich palenia czy waporyzacji. Nie tylko zresztą w takich okolicznościach warto dbać o nawodnienie organizmu. Odwodnienie może bowiem przyczyniać się do wielu schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Często takich, których konopie same w sobie mogą nie być w stanie w pełni wyleczyć bez uprzedniego nawodnienia.

Choć nie ma dowodów na bezpośrednie powiązanie konopi z odwodnieniem, to wiele objawów kaca konopnego można złagodzić poprzez spożywanie wody w dużych ilościach. Ogólnie rzecz biorąc upewnij się, że jesteś właściwie nawodniony, szczególnie w okresie letnim.

Jakie są objawy kaca konopnego i jak im przeciwdziałać?

Najczęściej spotykane objawy kaca konopnego to „zaćmienie” umysłu, ból głowy, ogólne zmęczenie, nudności oraz suchość oczu. W wyżej wymienionych badaniach naukowcy nie brali pod lupę wszystkich tych objawów. Co za tym idzie, nasza wiedza w tym zakresie opiera się w głównej mierze na opiniach konsumentów konopi i produktów konopnych.

Możliwe jest więc, że swój wpływ na odczuwanie kaca mają także inne czynniki, a bez odpowiednich kompleksowych badań nie jesteśmy w stanie z całą pewnością potwierdzić takich opinii lub im zaprzeczyć. Dlatego też z uwagi na brak wystarczającej wiedzy naukowej, lekarze zajmujący się tą tematyką stawiają na szczerą rozmowę na temat objawów, których doświadczają konsumenci. Im więcej takich rozmów tym więcej wniosków można wyciągnąć, a idąc dalej – tym szybciej i skuteczniej można reagować na uciążliwe objawy pacjentów.

Jak radzić sobie z „zaćmieniem” umysłu i ogólnym zmęczeniem?

Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się rano zmęczony, nieco oszołomiony i nie mogłeś się skoncentrować to znak, że „zaćmienie” umysłu nie jest Ci obce. Wymienione wyżej objawy mogą znacznie utrudnić rozpoczęcie Twojego dnia. „Zaćmienie” umysłu jest niezwykle nieprzyjemne, oznacza wolniejsze myślenie i kojarzenie oraz zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które skutecznie utrudniają naukę czy pracę. Objawy te można zakwalifikować do konopnego kaca, ale tak naprawdę są to działania niepożądane typowe dla narkotycznych odmian konopi. Zaburzenia poznawcze mogą się utrzymywać nawet do kilkunastu dni u pacjentów przewlekle stosujących konopie. Kluczem jest dobranie odpowiedniej dawki THC, lub stosowanie preparatów o zbilansowanym stosunku THC/CBD. Istnieje kilka sprawdzonych metod dzięki którym pobudzisz swój organizm do działania. Oto one:

• Zażyj nieco ruchu. Patrzenie w ekran komputera czy telewizora przez cały dzień na pewno nie pomoże. Spróbuj rozpocząć dzień od energicznego spaceru lub pobiegaj.

• Weź chłodny prysznic. Poranne orzeźwienie powinno obudzić zmysły.

• Dostosuj i w razie potrzeby zmień swoje nawyki żywieniowe. Upewnij się, że jesz zdrowo i pozostajesz nawodniony przez cały dzień, aby pobudzić swój organizm do działania.

• Spróbuj zażyć kofeinę. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowej stymulacji środek pobudzający jakim jest kofeina, może pomóc zwalczyć „zaćmienie” umysłu .

Proponowane metody mogą nie rozwiązać całkowicie poczucia zmęczenia i senności, ale powinny pomóc Ci przejść przez dzień bardziej komfortowo.

Jak leczyć konopny ból głowy?

Innym powszechnie występującym objawem konopnego kaca jest ból głowy. Wielu przypisuje to odwodnieniu, ale jak już pisaliśmy wcześniej – nie ma dowodów na poparcie teorii mówiącej, że to konopie bezpośrednio powodują odwodnienie organizmu. Bardziej możliwe, że spożywając konopie w dużych ilościach często zapomina się o nawodnieniu, w wyniku czego nie spożywa się odpowiedniej ilości wody przed snem. Inną tezą próbującą tłumaczyć ból głowy pojawiający się po użyciu konopi to indywidualna reakcja organizmu na kannabioidy i terpeny – należy wtedy zmienić odmianę. 

Jeśli obudzisz się z bólem głowy, to niezależnie od jego przyczyny, najlepiej zastosować kilka standardowych i dobrze znanych metod, takich jak:

• Zimne okłady

• Masaż skroni

• Stosowanie ogólnodostępnych leków bez recepty, takich jak aspiryna, ibuprofen lub paracetamol 

Jak radzić sobie z nudnościami?

Niektórzy konsumenci wskazują nudności jako jeden z objawów konopnego kaca. Wydaje się to być problem mniej powszechny, jednak może być równie nieprzyjemny. Jeśli po obudzeniu się odczuwasz nudności, może być to efektem zbyt dużej ilości ciężkostrawnego jedzenia spożytego dzień wcześniej w ramach konopnego głodu. Nudności czasami zdarzają się w przypadku zanieczyszczenia konopi pestycydami lub szkodliwymi nawozami, dlatego ważne jest spożywanie konopi z legalnego i pewnego źródła. U niewielkiej części pacjentów, przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek konopi organizm reaguje paradoksalnie i nudności mogą się nasilać.

Jak radzić sobie z suchością oczu?

THC powoduje rozszerzenie naczyń oka, co prowadzi do charakterystycznych po spożyciu konopi czerwonych oczu oraz do zwiększonego przepływu krwi do oczu. W przypadku większości konsumentów dolegliwości te ustępują stosunkowo szybko. Jeśli jednak obudzisz się następnego dnia i zauważysz, że nadal masz suche i czerwone oczy, zastosuj krople do oczu, aby złagodzić zaczerwienienie i przywrócić im nawilżenie.

Istnienie konopnego kaca pozostaje dla wielu kwestią sporną. Na pewno porównywanie go z kacem typowym dla alkoholu jest bezpodstawne i bezcelowe, chociażby dlatego, że dla alkoholu nie istnieją wskazania medyczne dla jego stosowania, w przeciwieństwie do konopi, a jednorazowe spożycie zazwyczaj nie powoduje żadnych efektów następnego dnia po użyciu. Część wymienionych w artykule dolegliwości jest typowych dla systematycznej konsumpcji dużych ilości konopi i raczej powinna być określona mianem działań niepożądanych a nie konopnego kaca. Dopóki to zjawisko nie zostanie dogłębnie prześwietlone przez naukowców, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe, dopasowane do swoich potrzeb dawkowanie konopi podczas konsumpcji, unikając zbyt wysokich dawek, powodujących objawy niepożądane.

Piśmiennictwo:

Clinical Trial Drug Alcohol Depend.
1985 Jun;15(3):229-38. doi: 10.1016/0376-8716(85)90002-x.
Hangover’ Effects the Morning After Marijuana Smoking
L D Chait, M W Fischman, C R Schuster
PMID: 2992898 DOI: 10.1016/0376-8716(85)90002-x
Clinical Trial Pharmacol Biochem Behav
. 1998 Aug;60(4):777-84. doi: 10.1016/s0091-3057(97)00386-9.
Acute and Residual Effects of Marijuana in Humans
R V Fant 1, S J Heishman, E B Bunker, W B Pickworth
Affiliations expand
PMID: 9700958 DOI: 10.1016/s0091-3057(97)00386-9