fbpx

Konopie oraz kawa: ich wpływ na organizm

Konopie oraz kawa: ich wpływ na organizm

Konopie oraz kawa: jaki wpływ mają na funkcjonowanie Twojego organizmu?

Zarówno kawa jak i konopie zawierają substancje wpływające na ludzki mózg, dlatego stanowią substancje tak chętnie przez człowieka spożywane. Kofeina pobudza, euforyzuje, zmniejsza uczucie zmęczenia, konopie działają natomiast bardzo różnorodnie, w zależności od odmiany a w zasadzie od tego jakie kannabinoidy i terpeny dana roślina zawiera. Wśród użytkowników konopi medycznych łączenie kawy i konopi stanowi częsty zwyczaj, podyktowany realnymi korzyściami medycznymi dzięki efektowi synergii czyli współdziałania. Ten sam efekt powoduje, że użytkownicy rekreacyjni również lubią łączyć marihuanę i kawę bo gwarantuje to nieco inne działanie psychoaktywne niż spożywanie w/w używek pojedynczo.

W jaki sposób kawa oddziałuje na układ endokannabinoidowy?

Badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie „Journal of Internal Medicine” badało wpływ spożycia kawy na metabolizm różnych substancji w tym kannabinoidów. Osoby poddane badaniu przez miesiąc w ogóle nie piły kawy, następnie przez kolejny miesiąc piły po cztery kawy dziennie, a jeszcze miesiąc później wypijały po osiem kaw w ciągu dnia.

Badanie to wykazało spadek stężenia kannbinoidów i ich metabolitów w organizmie przy zwiększonym spożyciu kawy. Oznacza to, że w dużych ilościach kawa może osłabiać działanie konopi. Mechanizm w jakim następuje osłabienie działania konopi częściowo może tłumaczyć interakcja na poziomie metabolizmu wątrobowego zachodząca pomiędzy kofeiną a CBD czy THC. Kolejna interakcja zachodzi na poziomie oddziaływania na układ nerwowy. Ogólnie mówiąc kofeina działa ewidentnie stymulująco a kannabinoidy raczej harmonizują układ nerwowy i działają hamująco. Natomiast obie substancje oddziałują również przez neuroprzekaźniki takie jak dopamina i serotonina – odpowiedzialne za uczucie szczęścia i przyjemności, i tutaj wzajemnie mogą wzmacniać swoje działanie. Jak widać sieć wzajemnych interakcji dodatnich i ujemnych pomiędzy kawą i konopiami jest mocno skomplikowana a na pewno nie do końca jeszcze poznana. 

Jakie jest wzajemne odziaływanie na siebie kawy i konopi?

Nie istnieje wiele badań na temat wzajemnego wpływu na siebie konopi i kofeiny w ludzkim organizmie, jednak badania z 2014 roku przeprowadzone na małpach, w którym badano interakcję pomiędzy  THC i MSX-3 (związek zbliżony do kofeiny). Małpom podawano THC oraz MSX-3 jednocześnie, zwierzęta same mogły decydować o ilości podawanego THC natomiast ilością MSX-3 zarządzali badacze. Gdy małpy spożywały małe dawki MSX-3, żądały mniej THC. Jednak gdy przyjmowały one większe dawki MSX-3, rosło ich zapotrzebowanie na THC.

Możliwe, że małe dawki  kofeiny nie wpływają znacząco na układ endokannabinoidowy i dlatego też małpy były zadowolone z osiągniętego „haju”, ale już większe dawki zmniejszyły działanie THC i dlatego małpy potrzebowały go więcej, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt psychoaktywny.

Podczas badania z 2012 roku przeprowadzonego na szczurach ustalono, że łączenie kofeiny i THC upośledza tak zwaną pamięć krótkotrwałą w większym stopniu niż samo THC.

Szczurom podawano zróżnicowane dawki THC z kofeiną i przeprowadzano testy sprawdzające pamięć krótkotrwałą. Najgorzej wypadła grupa, która spożywała zarówno THC i kofeinę, a najlepiej ta spożywająca samą kofeinę.

Użytkownicy rekreacyjni i medyczni konopi donoszą, że  kawa i konopie o wysokiej zawartości THC działają w połączeniu bardziej intensywnie, a efektem często jest zwiększona motywacja co działania, większa kreatywność, zdolność do abstrakcyjnego myślenia, natomiast często takie połączenie nadmiernie pobudza, wywołuje lęk i przyśpiesza akcję serca.

Spożywanie doustne konopi a przyjmowanie ich drogą wziewną.

Droga wziewna spożywania konopi sprawia, że substancje aktywne szybko dostają się do krwioobiegu przez płuca, podczas gdy konopie spożywane doustnie są w znacznej części metabolizowane przez wątrobę. THC, a dokładnie Delta-9-THC powstające podczas palenia lub waporyzacji, dostaje się do krwioobiegu prawie natychmiast, dopiero później niewielka jego ilość trafia do wątroby, szczyt działania osiąga po 10–15 minutach a działanie psychoaktywne mija po 1-2h. Kiedy jednak jemy produkty z zawartością THC, to całość THC zanim trafi do krwioobiegu jest metabolizowana w wątrobie i przekształcana w związek o nazwie 11-OH-THC, który działa silniej i nieco inaczej niż Delta-9-THC.  11-OH-THC swój szczyt działania osiąga po 1-2h i działa od kilku do nawet kilkunastu godzin, a efekty często różnią się od tych uzyskanych na skutek waporyzacji czy palenia i nie zawsze określane są jako przyjemne. Wynika to z innego oddziaływania 11-OH-THC na ludzki organizm niż w przypadku Delta-9-THC, które to działanie nie jest jeszcze do końca poznane. Kofeina, która także metabolizowana jest w wątrobie silniej będzie wchodzić w interakcje właśnie z konopiami spożywanymi doustnie, dlatego jeżeli już łączyć THC i kofeinę to najbezpieczniejszą i najlepiej poznaną drogą jest palenie lub waporyzacja, właśnie ze względu na możliwe interakcje na poziomie wątroby.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku CBD, które jest metabolizowane przez wątrobę tak samo jak THC, ale w większym stopniu może wchodzić w interakcję z innymi substancjami. Przypuszcza się również,  że CBD  w bardzo dużych dawkach może nawet uszkadzać komórki wątroby. 

Bezpieczne spożywanie kawy i konopi.

Generalnie większość ludzi może bezpiecznie łączyć konopie i kawę, natomiast istnieje kilka sytuacji i chorób gdy ich połączenie może być niebezpieczne. Kto powinien uważać?

Osoby chorujące na zaburzenia rytmu serca powinny unikać łączenia wysokich dawek kofeiny oraz THC, ponieważ obie substancje już osobno mogą wspomniane dolegliwości nasilać a co dopiero w duecie. Stosowanie samego THC w przypadku zaburzeń rytmu serca należy również starannie rozważyć.

Osoby z chorobami wątroby lub znacznym upośledzeniem jej funkcji powinny ostrożnie stosować produkty konopne, szczególnie dotyczy to CBD, które silniej niż THC wpływa na pracę wątroby i jej metabolizowanie innych substancji.  Dodatkowe spożycie dużych ilości kofeiny może w większym stopniu zaburzyć pracę tego narządu. 

Osoby chorujące na choroby przewodu pokarmowego takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,  powinny ostrożnie łączyć olejki konopne i kawę, ponieważ może to nasilić ich działanie drażniące błonę śluzową. 

Osoby skłonne do zaburzeń lękowych nie powinny łączyć kofeiny i konopi z grupy tzw „sativ”, gdyż ich obopólne pobudzające i proanksjogenne ( prolękowe) działanie może wywołać niepożądane efekty psychoaktywne. 

Piśmiennictwo:

Journal of Internal Medicine; 12 February 2018; Metabolomic response to coffee consumption: application to a three‐stage clinical trial

M. C. Cornelis  I. Erlund  G. A. Michelotti  C. Herder  J. A. Westerhuis  J. Tuomilehto

British Journal of Pharmacology; 2012 Apr; 165(8): 2529–2538.

PMCID: PMC3423236; PMID: 21699509

Combined effects of THC and caffeine on working memory in rats

Leigh V Panlilio,1 Sergi Ferré,1 Sevil Yasar,2 Eric B Thorndike,1 Charles W Schindler,1 and Steven R Goldberg

The Journal of Neuroscience, May 7, 2014 • 34(19):6480 – 6484

Differential Effects of Presynaptic versus Postsynaptic

Adenosine A2A Receptor Blockade on 9-Tetrahydrocannabinol (THC) Self-Administration in Squirrel Monkeys 

Zuzana Justinova´,1 Godfrey H. Redhi,1 Steven R. Goldberg,1 and Sergi Ferre´2