fbpx

Konopie przeciwbólowe

Konopie przeciwbólowe

Naukowcy przy użyciu mobilnej aplikacji sprawdzają w jakim stopniu ogólnodostępne na rynku produkty konopne wpływają ma intensywność odczuwanego bólu.

Korzystając z aplikacji Releaf App, będącej największą w USA bazą danych, która rejestruje w czasie rzeczywistym efekty działania powszechnie dostępnych produktów konopnych w USA, badacze z Uniwersytetu w Nowym Meksyku uzyskali mocne dowody świadczące o znacznym złagodzeniu bólu przez konopie. Przeciętny użytkownik odczuł spadek nasilenia bólu o 3 punkty w 10-punktowej skali praktycznie natychmiast po zażyciu medycznej marihuany.

W związku ze wzrastającym użyciem opioidów i zarazem stosunkową niewielką liczbą alternatywnych, ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, naukowcom udało się potwierdzić, że konopie są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu wywołanego przez różne problemy zdrowotne, powodując przy tym relatywnie niewielkie skutki uboczne.

Na ból chroniczny cierpi ponad 20% osób dorosłych i jest to obecnie najbardziej kosztowny problem zdrowotny z jakim borykają się ludzie w USA; przykładowo, koszty leczenia przekraczają w tym wypadku łączne opłaty poniesione przy leczeniu chorób serca oraz nowotworów.

„Można zauważyć w naszym kraju tendencję nadmiernego przepisywania na receptę leków opioidowych, co następnie prowadzi często do powszechnego ich stosowania. To katastrofa, którą ludzie sami sobie zgotowali i która niszczy nasze rodziny i przyjaciół, niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego, koloru skóry czy też innych dzielących nas różnic” powiedział Jacob Miguel Vigil, jeden z głównych badaczy zaangażowanych w pracę naukową zatytułowaną „Skuteczność samodzielnej terapii przy użyciu marihuany medycznej w walce z bólem”, opublikowanej w magazynie Terapie uzupełniające w medycynie.

„Konopie stanowią dla przeciętnego pacjenta skuteczną w leczeniu bólu alternatywę dla opioidów, nie powodując przy tym w przypadku większości ludzi znacznych, negatywnych skutków ubocznych” tłumaczy Vigil.

Naukowcy wykorzystali informacje zebrane przy użyciu aplikacji Releaf App, programu będącego oprogramowaniem mobilnym i stworzonego przez Franco Brockelmana, Keenana Keelinga oraz Brandena Halla. Aplikacja umożliwia swoim użytkownikom monitorowanie w czasie rzeczywistym skutków działania szerokiej gamy produktów z konopi. Oczywiście, te produkty są często mocno zróżnicowane względem siebie. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę złożoność konopi jako rośliny, z której to otrzymuje się dane medykamenty.

Od momentu pojawienia się na rynku w 2016 roku, stworzona dla celów komercyjnych aplikacja Releaf App jest jedynym tego typu darmowym i ogólnodostępnym programem. Releaf App pełni funkcję edukacyjną pokazując pacjentom jak różne typy produktów (na przykład kwiat konopny lub koncentrat), różne metody spalania, różne odmiany konopi (Indica, Sativa oraz różne hybrydy) i różne zawartości kannabinoidów (THC i CBD) wpływają na stopień zaawansowania objawów chorobowych. Aplikacja oferuje swoim użytkownikom także nieocenione i przydatne informacje zwrotne odnośnie ich stanu zdrowia, wyboru leków oraz wyników klinicznych wynikających z tychże wyborów. Wymienione wyniki kliniczne są mierzalne na podstawie łagodzenia objawów i występujących efektów ubocznych.

Patrząc od strony naukowej, oprogramowanie takie jak Releaf App umożliwia naukowcom pokonanie pewnych trudności, które są nieodłączne dla badań klinicznych. Generalnie próby takie są rzadkością, a do tego są one ograniczone przez krajowe przepisy i regulacje prawne. Wadą takich prób jest możliwość wpływu na wynik przez wykorzystanie do nich konopi o niskiej jakości i o ograniczonym potencjale działania leczniczego.

Analizując wyniki badań, najskuteczniejsze działanie przeciwbólowe odnotowali ludzie stosujący całkowicie ususzone kwiaty konopne  (znane wśród społeczności osób stosujących konopie jako tak zwane ‘buds’ czyli topy) oraz konopie o stosunkowo wysokiej zawartości tetrahydrokannabinolu czyli THC. Natomiast na podstawie rozległej bazy danych wykorzystanej do badań, rozpowszechniony w ostatnim czasie kannabidiol (CBD) wykazał niewielki wpływ na intensywność bólu w danej chwili,

„Konopie prawdopodobnie posiadają w sobie liczne składniki, inne niż THC, mające właściwości przeciwbólowe, w tym terpeny i flawonoidy, które to powinni współdziałać w przypadku osób stosujących całkowicie ususzone kwiaty konopne” powiedział Vigil. „Wyniki przeprowadzonych przez nas badań potwierdzają, że stosowanie konopi jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym działaniem w walce z bólem i jest to kluczowa informacja wynikająca z uzyskanych rezultatów. Może to tylko pomóc ludziom, którzy będą teraz w stanie odpowiedzialnie rozważyć wszystkie plusy i minusy przy wyborze medykamentów. Mając tę możliwość, widziałem wielu pacjentów cierpiących na chroniczny ból, którzy rezygnują ze stosowania na przykład opioidów na rzecz medycznej marihuany” dodał.

„Prawdopodobnie najbardziej zaskakujące jest to jak wielką ulgę odczuwali pacjenci. W 95% przypadków objawy chorobowe dotyczące bólu różnego rodzaju zostały złagodzone” dodała Xiaoxue Li, główna autorka badań.

Autorzy badań przestrzegają jednak, że stosowanie konopi nie musi być efektywne dla każdego człowieka oraz, że niesie ono za sobą ryzyko uzależnienia oraz krótkotrwałych zaburzeń kognitywnych i behawioralnych. Jednakże występują liczne mechanizmy poprzez które konopie uśmierzają ból. Poza działaniem przeciwzapalnym, konopie pobudzają receptory występujące wraz z receptorami opioidowymi w mózgu. „Konopie z dużą zawartością THC poprawiają też nastrój, jak również pomagają odwrócić uwagę pacjenta od nieprzyjemnych doznań znanych pod pojęciem bólu” wyjaśnia Vigil.

„Porównując z negatywnym wpływem na zdrowie związanym ze stosowaniem opioidów, co jest codziennością dla wielu Amerykanów dziennie, konopie w sposób oczywisty mogą okazać się wartościowe dla pacjentów. Ciągłe stosowanie opioidów wiąże się z gorszą jakością życia, społeczną izolacją, spadkiem odporności oraz z ryzykiem różnych powikłań chorobowych. Natomiast moje własne trwające badanie coraz bardziej wskazuje na to, że stosowanie medycznej marihuany radykalnie poprawia sytuację w każdej z tych sfer życia” zakończył Vigil.

Źródło:
The University of New Mexico0
Would love your thoughts, please comment.x