fbpx

Marihuana a rak trzustki

Marihuana a rak trzustki

Rak trzustki jest jednym z najbardziej zabójczych nowotworów. Tylko 20% chorych przeżywa dłużej niż rok od momentu rozpoznania a przerażające 7% dłużej niż 5 lat.

W mediach krąży wiele informacji i potencjale przeciwnowotworowym konopi, niestety większość z nich to plotki i szukanie taniej sensacji. Rzetelne badania naukowe są w toku.

Według wstępnych wyników naukowców z Dana-Farber Cancer Institute na Uniwersytecie Harvarda, niektóre związki konopi indyjskich mogą być pomocne w leczeniu raka trzustki.
Naukowcy zastosowali flawonoidy pochodzące z konopi indyjskich w leczeniu tego nowotworu u myszy i odkryli, że u 70 % gryzoni wystąpiło samoistne zmniejszenie się masy guzów nowotworowych, które ostatecznie zniknęły. Dalsze badania wykazały również wzrost wskaźnika przeżycia u zwierząt z rakiem trzustki w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Odkrycie pokazuje potencjał tej nowej pochodnej konopi w leczeniu zarówno wczesnego, jak i zaawansowanego raka trzustki, motywując do dalszych badań klinicznych.

Flawonoid zawarty w marihuanie, znany jako FBL-03G, wydawał się szczególnie obiecujący. Wykazywał nawet działanie polegające na zwiększeniu efektów radioterapii.

Dr Wilfred Ngwa, współautor pracy, powiedział, że wyniki badań wzbudziły sporo emocji. „Spodziewaliśmy się, że ta substancja w pewnym stopniu ograniczy lub spowolni wzrost ogniska pierwotnego guza, ale byliśmy dość zaskoczeni, że zahamował on progresję choroby w innych częściach ciała. Musieliśmy przeprowadzić dodatkowe analizy by się upewnić co do takiego rezultatu badania. ”

Wyniki badania, które zostały opublikowane w lipcu 2019 r. w czasopiśmie medycznym „Frontiers in Oncology”, wstępnie potwierdzają wysoki potencjał terapeutyczny flawonoidu FBL-03G w leczeniu raka trzustki i motywują do dalszych prac. Naukowcy mają nadzieję, że kolejne badanie z udziałem ludzi nastąpi już w przyszłym roku.

Piśmiennictwo:

Front. Oncol., 23 July 2019 | https://doi.org/10.3389/fonc.2019.00660
Flavonoid Derivative of Cannabis Demonstrates Therapeutic Potential in Preclinical Models of Metastatic Pancreatic Cancer
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fonc.2019.00660/full0
Would love your thoughts, please comment.x